vse o akvaristiki in teraristiki Seznam forumov
Registriraj seIščiPogosta vprašanjaSeznam članovSkupine uporabnikovRSS FeedPrijava



Diskus

 
Ta tema je zaklenjena: ne moreš urejati sporočil ali odgovarjati na objave.    vse o akvaristiki in teraristiki Seznam forumov » akvarijske ribe Poglej prejšnjo temo
Poglej naslednjo temo
Diskus
Avtor Sporočilo
plemenko
Administrator foruma


Pridružen/-a: 07.09. 2008, 22:03
Prispevkov: 139
Kraj: Slovenska Bistrica

Prispevek Diskus Odgovori s citatom



Latinsko ime: Symphysodon aquifasciata

Slovensko ime: Diskus

Biotop : Južnoameriška črna voda(reka) Točneje Brazilija

Velikost: Do 20cm

Temperatura vode: 26-32°C

pH 5-7.5

Trdota: 3-10dGh

Ureditev akvarija:

Akvarij za diskuse mora stati na mirnem mestu, mora biti čim globlji in visok, obvezne so plavajolče rastline, temna podlaga, veliko korenin in skrivališč, miren tok. Bistveno je, da se počutijo ribe varno, sicer so v stalnem stresu in zbolijo.
Minimalna velikost akvarija 200L

Obnašanje:

Mirna ter plašna riba,razen ko čuva ikre je teritorjalna

Hrana: Vsejed

Zadrževanje: Sredina

Razlika v spolih:

Med akvaristi je bilo že mnogo diskusij, kako ločiti samca od samice, vendar je to najbolj zanesljivo ugotavljati le med drstjo. Samica ima spolni organ (papilo) daljšo in ovalno, samec pa krajšo in koničasto.

Razmnoževanje :

Pred samo drstjo v izjemno mehki in kisli vodi (optimalen pH za prave diskuse = 4,5 ) moramo te ribe aklimatizirati in kondicionirati v mehki vodi; postopek znižanja pH vrednosti pod 6,0 - 4,5 ali še manj pa je problematičen iz vidika nitrifikacije, saj zelo malo nitrifikacijskih vrst bakterij živi in deluje v tem kislem območju.Vsakodnevno zamenjamo del vode z mehko R/O vodo , ustrezno predpripravljeno in postarano. Pri mnogih južnoameriških ostrižnikih starši ob splavanju mladic izločajo posebno mlečno sluz (mukus) iz kože na bokih, ki služi kot dodatna hrana mladicam. Pri diskusih, samcih in samicah (Symphysodon sp.) je to še posebej izrazito, ker v mehkih vodah, kjer živijo, ni dovolj planktona. Molekularni biologi so analizirali sluz diskusov med drstenjem in ugotovili, da sluz staršev vsebuje 35 beljakovin, ki niso prisotne v sluzi nedrstečih diskusov kot tudi 18 ostalih beljakovin, ki so prisotne v sluzi drstečih in nedrstečih diskusov. V sluzi so med drugim odkrili snovi, ki delujejo kot vir energije, pri tvorbi in obnovi celic, pri preprečevanju stresa in za delovanje imunskega sistema med drstjo. Odkrili tudi številne naravne antioksidante, najbolj ključno pa je odkritje lecitina tipa C v sluzi staršev, ki zagotavlja visoko zaščito proti bakterijskim infekcijam tako staršem, kot mladicam. Vemo, da so mladice, ki jih ne "dojijo" starši, bistveno manj odporne na različne bakterijske in parazitske okužbe. Največji problem pri gojenju diskusov je, da je težko dobiti ustrezno dober par z naravnimi nagoni, da bi na naraven način skrbel za mladiče in da bi na njih tudi prenesel kvalitetne genetske in fiziološke lastnosti - predvsem ustrezno odpornost za bolezni oz. parazite.
07 Sep 2008 23:07 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:    
Ta tema je zaklenjena: ne moreš urejati sporočil ali odgovarjati na objave.    vse o akvaristiki in teraristiki Seznam forumov » akvarijske ribe Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na: 
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.